تیشرت های سفید اسپان چاپ روی ماگ چاپ سابلیمیشن
نظر 1

چاپ باتیک به دلیل طراحی مستقیم روی پارچه تلفیقی از هنر و صنعت است که از گذشته های دور در بسیاری از کشور های جهان جنبه ی تزئینی داشته و با گذشت زمان نیز در بین مردم محبوب تر شده است و تا جایی که توانسته بعنوان هنری کاربردی و زیبا طرفداران زیادی پیدا کرده است. قرن هاست که این روش با استفاده از رنگ و موم، زینت بخش لباس (و دیگر لوازم پارچه ای) بخش عمده ای از مردم بوده است.

روش کار در این نوع چاپ به این صورت است که پارافین و یا موم مذاب را داخل قلم می‌ریزند، سپس با این قلم طرح را روی پارچه  می‌کشند و پس از آنکه موم یا پارافین روی پارچه به صورت جامد در آمدند، پارچه را رنگرزی می کنند. در هنگام رنگرزی محل هایی که موم اندود شده‌اند رنگ را به خود نمی‌گیرند. بنابراین طرح مورد نظر روی پارچه به واسطه رنگ گرفتن قسمت های موم اندود نشده ایجاد می شود. عمل چاپ باتیک را معمولاً روی پارچه های ابریشمی و پنبه‌ای انجام می‌دهند.نکته حائز اهمیت آن است که دمای رنگرزی می بایست پایین تر از دمای ذوب موم به کار رفته شده باشد. جهت این کار می توان از مواد رنگزای غیر محلول و یا راکتیو استفاده نمود. در نهایت پس از رنگرزی، کالای رنگرزی شده را در دمای جوش صابونی می‌کنند. هنگامی که کالای رنگرزی شده در دمای جوش قرار گیرد موم ها ذوب شده و به واسطه چگالی سبکتر روی آب قرار گرفته و از روی سطح کالا بر طرف می‌گردند. در این هنگام پیشنهاد می شود که حمام صابونی به حالت سرریز باشد تا موم های ذوب شده، از حمام خارج گردیده و مجدداً روی کالا نچسبد. اگر در طرح مورد نظر تنوع رنگی وجود داشته باشد این کار را چندین مرتبه انجام می‌دهند.

چاپ قالبی

چاپ قالبی  همان طور که از نامش پیداست به وسیله قالب انجام می شود بدین صورت که طرح مورد نظر را روی قالب های چوبی حک کرده و قالب را در نمدهای رنگی قرار می دهند تا آغشته به رنگ شود و سپس آن را روی پارچه مورد نظر می فشارند تا طرح به پارچه منتقل شود. آثار این نوع چاپ را امروزه در مناطقی در ایران از جمله اصفهان می توان یافت. یکی از معایب این نوع چاپ نبود ظرافت در آن است.

چاپ سیلک

این نوع چاپ نسبت به دو مورد ذکر شده دارای کیفیت و ظرافت بیشتری است و امروزه نیز کاربرد وسیعی در صنعت چاپ دارد. در این روش از توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. توری در قابی ثابت شده و با لاک حساس به نور پوشیده می شود سپس طرح مورد نظر (فیلم و یا کالک) روی آن ثابت شده و به مدت معینی نوردهی می شود و پس از آن توری را شستشو داده تا قسمت هایی که سفید بوده اند و نور خورده اند ثابت شده و بقیه طرح که تیره بوده و نوری نخورده در فرایند شستشو پاک شوند و در نتیجه طرح روی شابلون پدیدار می شود .در مرحله بعد شابلون را روی پارچه ثابت کرده و رنگ را در قسمت بالای شابلون می ریزیم و با کاردک به طور یکنواخت روی توری پخش می کنیم تا رنگ از روزنه های ریز توری عبور کرده و به پارچه منتقل شود.

چاپ فلوک (مخملی)

چاپ فلوک را می توان زیرمجموعه چاپ سیلک دانست در این روش الیاف مویی شکل که درازی آن ها درحدود 1 میلیمتر هستند روی کار منتقل می شود بگونه ای که نتیجه کار مانند پارچه مخمل نمایان می شود. ابتدا چسب را با استفاده از کلیشه ی طرح مورد نظر بر روی پارچه می نشانیم و سپس پودر مخملی را با استفاده از دستگاهی که به همین منظور ساخت شده است بر روی چسب قرار می دهیم . این دستگاه با استفاده از جریان برق، ذره های مخملی را دارای بار الکتریکی کرده و سپس با سرعت زیادی آن ها را داخل چسب فرو می برد. انتخاب چسب مناسب می تواند کمک زیادی در کیفیت کار داشته باشد اولا چسب پایه آب بهترین گزینه است زیرا جریان بار الکتریکی در آن بسهولت انجام می گیرد ، ثانیا نوع چسب از نظر ضد آب بودن یا هواخشک بودن و نظایر آن بسته به کاربرد انتخاب می گردد. هدف این است که الیاف به بهترین شکل داخل چسب وارد شده و تا زمان خشک شدن همانگونه باقی بمانند . برای اینکه الیاف به صورت ایستاده قرار گیرد تا نقش برجسته ایجاد گردد از میدان الکتریکی برای بار دار شدن الیاف استفاده می گردد .
ایجاد میدان دافعه بین الیاف بار دار باعث قرارگرفتن ایستاده الیاف می شود .اگر ولتاژ باردار کننده وجود نداشته باشد الیاف به صورت خوابیده روی چسب افتاده و جلوه برجسته بودن طرح از بین می رود .
الیاف یا پودر رنگ ، هم از جهت رنگ و هم از جهت ابعاد دارای تنوع می باشند . این ابعاد از 0.5mm تا 10mm متغیر است .

این روش چاپ کاربردهای زیادی در صنایع نساجی برای ایجاد طرحهای مخملی روی لباس و پارچه دارد که از تیشرت های معمولی گرفته تا پارچه های مبلی که در کارخانه تولید می شوند از این تکنیک بهره می برند . ایجاد طرح برجسته روی لباس می تواند جلوه ای خاص به لباس بدهد . پوشش مخملی احساس نرمی به بیننده می دهد . همچنین در تزیین جعبه های کادویی ، مقوا های مصارف تزیینی و کارت های عروسی ، ورق های نایلونی ، عروسک ، لوازم تزیینی و آرایشی نظیر تل سر ، ساعت ، کفش کاربرد های مختلفی دارد.

  1. محمودگفته: اکتبر 11, 2018

ارسال نظر