تیشرت های سفید اسپان چاپ روی ماگ چاپ سابلیمیشن
نظر 0

یکی از پرسش های متداول شما کاربران محترم در مورد کیفیت عکس هاست و اینکه در چه سایزهایی می توانید عکس خود را بدون افت کیفیت چاپ کنید. به همین جهت نموداری تهیه کرده ایم که به راحتی می توانید جواب خود را در چند ثانیه پیدا کنید. در نمودار زیر سعی کرده ایم رابطه بین قدرت دوربین شما و کیفیت چاپ را نشان دهیم. روش استفاده از این نمودار به این شرح است که در ردیف اول مشخص می کنید که دوربین شما چند مگاپیکسل است. و رنگ ها به شما می گویند که در چه سایزی بهترین کیفیت چاپ به دست می آید و حتی در چه سایزهایی باید از این کار کلا صرف نظر کنید. به طور مثال اگر دوربین دوازده مگاپیکسلی خریداری کرده اید، این نمودار بیان می دارد که در سایز های ۱۰*۱۵ و ۲۰*۳۰ بهترین کیفیت را به دست خواهید آورد. در سایز های ۳۰*۳۰ و ۳۰*۴۰ کیفیت مطلوب خواهد بود. همچنین در سایز های ۴۵*۴۵، ۳۰*۶۰ و ۴۰*۶۰ و نیز مجموعه شاسی های چهارتکه ۳۰*۳۰ تک عکس، کیفیت کار متوسط خواهد شد و در نهایت علی رغم احترام به دوربین شما، باید بگوییم فکر چاپ عکس هایتان در سایز های ۵۰*۷۰ و ۷۰*۱۰۰ و سایر شاسی های چندتکه را از سر بیرون کنید. به همین ترتیب می توانید برای دوربین خود عمل کنید.

باید دو نکته بسیار مهم را ضمن کار با نمودار فوق در نظر داشته باشید:

۱- کیفیت عکس بدون در نظر گرفتن نور محیط، لرزش دست و فوکوس در نظر گرفته شده است. اگر این شرایط در عکس های ما محیا نیست باید توقعمان از کیفیت چاپ را نیز متناسب کیفیت و مهارت خود در عکاسی در نظر داشته باشیم.

۲- دقت نمایید که وقتی با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی خود عکس می اندازید در تنظیمات روی کیفیت کمتر تنظیم نشده باشد. چرا که در تنظیمات می توانیم بگونه ای دوربین را تنظیم کنیم که حتی با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، عکس ۲ مگاپیکسلی بگیریم!

 

در ادامه مطلب نکته هایی برای عکاسی بهتر با دوربین های موبایل را آموزش خواهیم داد.

موارد زیر اصول اولیه عکاسی هستند که در زمان استفاده از دوربین موبایل باید آنها را در نظر بگیرید. بهتر است قبل از گرفتن هر عکس یک بار آنها را در ذهن مرور کنید و دقت کنید که به درستی رعایت شده اند.

از نور محیط به درستی استفاده کنید:
توجه کنید که سوژه شما در بهترین نقطه تابش نور باشد و زاویه را به نحوی تنظیم کنید که خودتان در مسیر این تابش نباشید و نور به سمت لنز دوربین شما تابیده نشود. بهترین حالت این است که نور از پشت دوربین مستقیما به صورت سوژه بتابد. حتما با کمی جابجایی به نقطه بهینه ای می‌رسید که بهترین زاویه تابش نور را داشته باشید.

لنز دوربین را تمیز نگه دارید:
شاید بسیار ساده به نظر برسد ولی این نکته‌ معمولا درمورد لنز دوربین موبایل نادیده گرفته می شود. در مورد دوربین های عکاسی معمولا دقت می‌کنیم که لنز را تمیز نگه داریم و با حساسیت بیشتری با آنها برخورد می‌کنیم. اما در دوربین های موبایل به خاطر ماهیت آنها و تماس مکرر با دست، اغلب این نکته را نادیده می گیریم. بدون داشتن یک لنز تمیز رعایت بقیه نکات بی‌فایده خواهد بود.

از زوم دیجیتال خودداری کنید:
صدها بار این نکته را شنیده‌اید! و البته هرچه از بی مصرف بودن این امکان بگوییم، مبالغه نکرده ایم. اگر می‌خواهید از فاصله کمتری از یک سوژه عکاسی کنید راه های بهتری وجود دارد که باید از آنها استفاده کنید. مثلا می‌توانید عکس را کراپ کنید. این در واقع همان کاری است که زوم دیجیتال برای شما انجام می‌دهد اما با این تفاوت که کیفیت عکس شما را خراب می‌کند. بهتر است حتی المقدور به سوژه خود نزدیک شوید و از زوم دیجیتال استفاده نکنید.

 

اگر هم خواستید روی قسمتی از تصویر زوم شود، عکس را به صورت عادی بگیرید و بعدا با فتوشاپ آن را زوم کنید. قول میدهیم نتیجه کار خیلی بهتر از زوم با دوربین موبایل خواهد بود.

به نور فلاش دقت کنید:
فلش های LED، امکانی هستند که شرکت ها بیش از حد در مورد آنها تبلیغ می‌کنند. و این در حالی است که معمولا تاثیرات نامطلوبی را بر روی عکس‌های شما می گذارند. البته در محیط هایی که شما با مشکل کمبود نور مواجه هستید به وظیفه خود عمل می‌کنند اما در بسیاری از موارد نیز بی مورد روشن می شوند و عکس شما را خراب می کنند. به همین دلیل در اغلب مواقع اگر آن را خاموش کنید، به مراتب عکس بهتری خواهید گرفت. در مواردی هم که نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا نور محیط کافی است یا خیر، حتما یک عکس با فلش و یکی هم با فلش خاموش بگیرید.

نرم‌افزار دوربین خود را ارتقا دهید:
ممکن است نرم‌افزار استاندارد دوربین موبایل شما برای انجام تنظیمات حرفه ای محدود باشد. ولی می‌توانید از نرم‌افزار های جانبی استفاده کنید. به عنوان مثال CameraZOOM FX برای سیستم عامل آندروید و یا +Camera برای iPhone قابل استفاده هستند. نرم افزارهای جانبی که تعداد آنها کم هم نیست، دایره عملکرد شما را به شدت توسعه می دهند.

کیفیت تصویر را کنترل کنید:
در مدل های مختلف، امکان عکاسی با رزولوشن های مختلف به شما داده شده است. تنها حسن عکاسی با کیفیت پایین، سرعت بالا در ذخیره سازی تصویر و سهولت در ارسال عکس است، پس در شرایطی که قصد ارسال تصویر را ندارید و یا با کمبود حافظه روبرو نیستید، تنظیمات دوربین را بر روی بالاترین سطح رزولوشن قرار دهید.

گزینه Stable Shot را روشن کنید:
یکی از مشکلات اساسی در عکاسی با دوربین موبایل، لرزش دست در هنگام عکاسی است و اینکه با توجه به اندازه صفحه نمایش موبایل، تشخیص اینکه تصویر تار شده است یا خیر، راحت نیست. شما می‌توانید به جای اینکه در زمان عکاسی مانند یک تک تیر انداز نفس تان را حبس کنید، گزینه Stable Shot را درون تنظیمات دوربین خود فعال کنید تا به کمک شما بیاید.

 

با فعال کردن این امکان، دوربین تا زمانی که دست شما برای یک مدت کوتاه ثابت نشود (معمولاً یک یا دو ثانیه) عکس را ثبت نمی‌کند. همچنین شما این امکان را دارید که میزان حساسیت را نیز تنظیم کنید تا به حد مطلوب شما برسد.

تراز سفیدی (With Balance):
شاید پیش از این هم در زمان عکاسی با دوربین های دیجیتال این تجربه را داشته اید که رنگ‌های عکس شما با رنگ‌های واقعی تصویر تفاوت پیدا کرده اند و یک لایه رنگی آبی یا نارنجی کل تصویر را پوشانده است. این اتفاق معمولا در زمانی که نور محیط کافی نیست می‌افتد. مثلا در زمانی که در هوای ابری عکاسی می‌کنید.

 

یکی از مواردی که شما باید به آن توجه داشته باشید، وایت بالانس تصویر است. معمولا دوربین ها در این زمینه به خوبی عمل می‌کنند اما همانطور که گفته شد در شرایطی که نور محیط مناسب نباشد یک لایه رنگی بر روی تصویر پدیدار می شود. چرا که دوربین در تشخیص صحیح رنگ ها دچار اشتباه میشود.

اولین اقدام شما برای اصلاح این مورد این است که بلافاصله بعد از باز کردن نرم افزار دوربین عکس نگیرید و زمانی در حدود 5 ثانیه به لنز دوربین فرصت دهید تا با نور محیط منطبق شود. اما در صورتی که پس از زمان داده شده، همچنان تصویر کدر به نظر میرسید، لازم است در قسمت تنظیمات دوربین گزینه مناسب را به صورت دستی انتخاب کنید. معمولا گزینه های نور روز (Daylight) و هوای ابری (Cloudy) و یا فلورسنت (Fluorescent) در بخش تنظیمات کمک خوبی هستند.

تنظیم میزان نور ورودی به لنز (Exposure):
یکی از ضعف‌های اساسی دوربین های موبایل در تشخیص میزان نوردهی مناسب است، مخصوصا در زمان عکاسی در نور کم. اکسپوژر (Exposur) یکی از بهترین ابزارهایی است که شما برای تنظیم دوربین در نور کم در اختیار دارید. با استفاده از این گزینه می‌توانید میزان نوری که به لنز دوربین وارد می‌شود را افزایش دهید و معمولا بعد از انجام این کار کیفیت عکس‌های شما به مراتب بهتر خواهد شد.

عکس‌های خود را باز هم بهتر کنید:
همیشه از روی صفحه مانیتور کامپیوتر بهتر می‌شود در مورد عکس قضاوت کرد و آن را اصلاح نمود. الان وقت آن است که عکس‌هایی را که گرفته‌اید به کامپیوترتان منتقل کنید و کمی با آنها بازی کنید. برای اصلاح عکس لازم نیست که در کار با فتوشاپ حرفه‌ای باشید. با نرم‌افزارهای مختلفی این کار قابل انجام است. برنامه های Gimp ,Paint و یا حتی iPhoto این کار را برایتان انجام می دهد.

 

البته بسیاری از نرم افزارهای موجود بر روی دوربین ها هم این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند ولی این کار روی کامپیوتر و صفحه مانیتور با کیفیت بهتری انجام می شود. کمی تغییر در سطح رنگ‌ها تصاویر شما را طبیعی تر می‌کند و گاهی هم تنها با سیاه و سفید کردن یک عکس آن را به یک عکس بسیار خوب تبدیل می کنید.

ارسال نظر